Jak skutecznie pozbyć się zgagi?

Uczucie palenia w przełyku nie należy do przyjemnych, dlatego każdy, kogo ten problem dotyczy, zastanawia się, jak się jej pozbyć. Metod jest bardzo dużo, a my przedstawimy najlepsze sposoby na to, by skutecznie pozbyć się zgagi.

Szklanka wody

Jedną z najprostszych metod, a zarazem bardzo skutecznych, jest wypicie szklanki wody. Woda pomaga bowiem rozrzedzić kwasy żołądkowe, dzięki czemu uczucie palenia w przełyku staje się mniej intensywne.

Inne domowe sposoby na zgagę

Kolejną z metod, jaka jest używana przy zgadze, jest jedzenie prażonych migdałów. Zawarte w nich mleczko neutralizuje kwasy żołądkowe, dzięki czemu nadkwaśność znika. Można również ratować się naparami ziołowymi, np. z dziurawca, ale zdecydowanie powinniśmy unikać mięty, bo rozluźnia ona mięśnie zwieracza przełyku i jej wypicie może wręcz nasilić objawy refluksu.

Zmiana nawyków żywieniowych

Warto również wiedzieć, że doraźne metody walki ze zgagą nie dają tak dobrych efektów, jak zmiana nawyków żywieniowych. Dobrze by było zmienić nie tylko rodzaj spożywanych potraw, m.in. na mniej tłuste, ale również ilość posiłków. Dowiedziono bowiem, że lepiej jeść 5-6 mniejszych posiłków dziennie niż 2-3 większe.

Ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem

Jeśli zauważamy, że zgaga dokucza nam szczególnie wieczorami, to postarajmy się jeść ostatni posiłek co najmniej 2 godziny przed snem. Dzięki temu, do momentu, gdy będziemy udawać się na spoczynek treść żołądkowa zostanie przetrawiona i ryzyko wystąpienia zgagi zmniejszy się do minimum.

Zgaga – lek