Jakie są mniej znane objawy refluksu?

O chorobie refluksowej mówi się ostatnio sporo i wiele osób zastanawia się, czy zgaga to jedyny objaw tej choroby. Okazje się, że są jeszcze inne objawy refluksu, które nie zawsze są kojarzone z tą chorobą. Oto najważniejsze z nich.

Ból gardła

Większości osób ból gardła kojarzy się z przeziębieniem i innymi infekcjami układu oddechowego. Tymczasem ból gardła, zwłaszcza taki, który pojawia się o poranku, może okazać się objawem choroby refluksowej. Może on być bowiem spowodowany przez cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czego skutkiem będzie właśnie pojawiający się o poranku ból gardła.

Kaszel

Kaszel to kolejny objaw, który jest raczej wiązany z infekcjami układu oddechowego. Jeśli jednak kaszlowi nie towarzyszą inne objawy chorobowe, a ponadto, mimo syropów i innych sposobów walki z kaszlem, dolegliwość ta nie przechodzi, to znak, że powód kaszlu może być zupełnie inny. Kaszel, szczególnie nieefektywny i bardzo męczący, może być jednym z nieoczywistych objawów refluksu.

Ból za mostkiem

Ból w okolicy mostka zwykle jest wiązany z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi i jego przyczyn poszukujemy u kardiologa. Jednakże ból w tych okolicach może również oznaczać chorobą refluksową.abdominal-pain-2821941_640

Nadmierna produkcja śliny

Ostatnim nietypowym objawem refluksu, o którym chcemy wspomnieć, jest zwiększona produkcja śliny. Produkcja soków żołądkowych napędza bowiem produkcję śliny, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jeśli jednak mamy do czynienia z nadprodukcją kwasów, to możemy również zauważyć nadmierną produkcję śliny.

Sprawdź polecany lek na zgagę i refluks