Zajęcia dodatkowe dla dzieci – tak czy nie?

Prawidłowy rozwój dzieci to marzenie wszystkich rodziców. Nigdy wcześniej dzieci nie miały tylu możliwości i szans rozwoju w różnych dziedzinach życia. Teraz chodzący na dodatkowe zajęcia przedszkolak jest czymś normalnym, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt o tym nie myślał. Przyjrzyjmy się takim zajęciom bliżej i zastanówmy się, czy rzeczywiście warto z nich korzystać.

Zalety zajęć dodatkowych

Zajęcia dodatkowe pozwalają rozwijać się dziecku na bardzo wielu płaszczyznach. Znajdziemy zajęcia wspierające umiejętności plastyczne, taneczne, sportowe czy muzyczne. Dziewczynki zwykle chętnie chodzą na balet czy ceramikę, zaś chłopcy uwielbiają sporty walki czy piłkę nożną. Dzięki tym zajęciom dzieci ruszają się więcej, poszerzają swoje horyzonty i mogą rozwijać swoje pasje i talenty.

Wady zajęć dodatkowych

Niestety, uczęszczanie na zajęcia dodatkowe może mieć także drugie oblicze. Wadą tych zajęć jest to, że dzieci uczestniczą w zorganizowanych zabawach. Nie muszą wysilać się i zastanawiać czym się zająć. Mają ściśle określone ramy pewnych zachowań, przez co nie ma miejsca na własną inicjatywę.

Chcemy również zwrócić uwagę na fakt, że nadmiar zajęć dodatkowych zamiast rozwijać, szkodzi. Dzieci są przemęczone i mają bardzo mało wolnego czasu. A jeśli już mają chwilę dla siebie, to bywa, że czują się nieco zagubione bez prowadzącego, który organizuje im czas.

Patrząc na zalety i wady zajęć dodatkowych widać wyraźnie, że najlepszym rozwiązaniem jest złoty środek. Zapiszmy dziecko na zajęcia dodatkowe z dziedziny, która go pasjonuje, ale niech zajęcia te nie wypełniają całego czasu pozaszkolnego czy przedszkolnego. Niech dziecko również ma możliwość po prostu się pobawić, tak jak chce i wymyślić swój sposób na spędzenie czasu.

Więcej na temat prawidłowego rozwoju dziecka przeczytasz na http://sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka